Halloween - Předvečer Všech svatých

 
Datum konání: 16.10.2017
 

Halloween je zkrácenina slova „All Hallows' Evening“ v překladu ,,Předvečer Všech svatých“ Anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října tj. den před křesťanským svátkem všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul.

Na základě zvyků oslavy svátku všech svatých, se také v Irsku rozvinuly zvyky Halloweenu, které se opírají o původně židovskou tradici slavení svátků již od předchozího večera, neboť Židé počítali začátek dne již předchozím západem slunce.

V 19. století vystěhovalci přenesli zvyk do USA, kde se velmi rychle rozšířil a odtud ho přejímaly další země. Kolem roku 1830 se rozšířil názor, že Halloween („All Hallows' Evening“) vznikl z předkřesťanských keltských tradic, např. svátku Samhain.

Tradičními znaky a zvyky Halloweenu jsou nejznámější např. vydlabané a vyřezávané dýně se svíčkou uvnitř, čarodějky, duchové, černé kočky, příšery, kostlivci, lovení jablek pusou, veselice v kostýmech aj. Tehdy skupinky lidí obcházely dům od domu a předváděly scénky, tanec za doprovodu zpěvu a odměnou jim byl drobný dar, nejčastěji něco na zub. Dnes je jich běžnou praxí amerických koledníků trick-or-treat, kdy chodí koledníci pod pohrůžkou škody na domě dotyčného, žebrat o jídlo, sladkosti apod.

Pro Halloween je typická oranžová a černá barva.

Halloween sice není původem český, ale u dětí a dospělých se stává oblíbenou mladou tradicí a připojují se tak k oslavám Halloweenu čím dál častěji, víceméně spíše díky oblibě vydlabávání, vyřezávání a malování dýní, které si dávají před své dveře a zkrášlování svých domů v barvách Halloweenu. Především děti se s oblibou převlékají se do kostýmů, které jsou pro tento svátek typické. Kromě vlastní výroby, lze u nás pořídit dekorace také v internetových obchodech a kamenných prodejnách, kde je doslova z čeho vybírat, od drobných dekorací, doplňků až po kostýmy.

Darky-Trefne.cz